facebook
×
DARLOWO.COM – Internetowy Informator

Pogoda

Temperatura: °C Opady: mm Prędkość wiatru: km/h Wilgotność powietrza: % Kierunek wiatru: ° Zachmurzenie: % Ciśnienie atmosferyczne: mb Widoczność: km

  Darłowo Ciekawe miejsca

  Latarnia Morska w Darłówku
  Latarnia Morska w DarłówkuPierwsza wzmianka o latarni morskiej pochodzi z 1715 roku. Wówczas ustawiono światła po obu stronach ujścia Wieprzy. Natomiast w 1885 roku u nasady wschodniego falochronu wybudowano stację pilotów. Budynek wykonany został z czerwonej licowanej cegły. Od strony południowej przylegała do niego kwadratowa wieża. Źródło światła na wysokości 12,2m. Światło stałe, czerwone - miało zasięg 6 Mm. W 1899r. zainstalowano nowe urządzenie świetlne. Pięć lat później światło zostało zamienione na białe, przerywane. W 1927r. dobudowano jedną kondygnację i zbudowano na niej białą latarnię. W pomieszczeniu tym umieszczono optykę pryzmatyczną, tarczową, złożoną z trzynastu segmentów. W 1996 roku przeprowadzona została modernizacja źródła zasilania. Zapewnione zostało nieprzerwane świecenie latarni. W urządzeniu świetlnym została zainstalowana żarówka halogenowa o mocy 100 W. Darłowska latarnia morska narażona jest na bardzo niesprzyjające warunki atmosferyczne. W związku z tym północna ściana została wzmocniona i obecnie jej grubość wynosi 54 cm. Do tej pory budynek nie był udostępniony dla zwiedzających. W sierpniu 2000r. po kapitalnym remoncie polegającym na wzmocnieniu murów, odnowieniu wnętrza, latarnia morska otworzyła swoje podwoje dla licznie odwiedzających nasze miasto gości jak i dla mieszkańców.
  Zamek Książąt Pomorskich
  Zamek Książąt Pomorskich Jest to najstarszy i najlepiej zachowanym zamek architektury obronnej na polskim wybrzeżu. Zamek zbudował książę Bogusław V. Wybudowano go na śród rzecznej wyspie. Na przestrzeni XV i XVI wieku podejmowano liczne prace nad rozbudową i modernizacją zamku. Pomimo że kolejni Gryfici traktowali Darłowo jako siedzibę czasową, dokonali starań, by zamek nabierał blasku i splendoru godnego książęcej rezydencji.
  Pomnik Rybaka
  Pomnik RybakaPostawiony ku czci ludzi morza w 1919 r. Ufundowany został przez rodzinę Hemptenmacherów, zaprojektowany zaś przez Wilhelma Grossa ze Sławna. Pomnik pełni także funkcję fontanny znajduje się niemal w centrum starego miasta, tuż obok ratusza.
  Rynek
  Rynek Renesansowe i barokowe kamieniczki mieszczańskie znajdują się wokół rynku. Także w okolicy rynku znajduje się również wiele zabytkowych kamienic, pochodzących głównie z XVIII i XIX w.
  Elektrownia wiatrowa
  Elektrownia wiatrowaDarłowska elektrownia wiatrowa liczy obecnie 9 wiatraków (dużych) oraz 6 mniejszych. Obecnie są to jedne z największych wiatraków w Europie, o wysokości 118 m.
  Ratusz Miejski
  Ratusz MiejskiStary ratusz, który stał w centralnym miejscu rynku, spłonął doszczętnie podczas wielkiego pożaru w 1722 r. Od 1725 roku pełni rolę miejskiego ratusza. Wnętrze nie ma charakteru zabytkowego ani wyposażenia. Na uwagę zasługuje pozostały po poprzednim ratuszu renesansowy portal, znajdujący się nad drzwiami wejściowymi. Przedstawia herb miasta - gryfa z ogonem ryby - oraz napis po łacinie.
  Rozsuwany most - jedyny taki w Polsce
  Rozsuwany most - jedyny taki w Polsce Pomiędzy dzielnicami Darłowa: Darłówkiem Wschodnim, a Darłówkiem Zachodnim z tzw. wieżą kontrolną, nazywaną przez mieszkańców Darłowa "UFO" jedyny w Polsce rozsuwany most, który co jakiś czas zostaje podnoszony, aby statki i kutry mogły wypłynąć w morze lub z niego powrócić. Z mostu skorzystać mogą piesi. Zmotoryzowani aby przedostać się na Wschodnią część Darłówka zmuszeni są objechać przez Darłowo.
  Kościół Mariacki
  Kościół MariackiW roku 1321 biskup kamieński Konrad przekazał braciom Świecom patronat nad parafią w Darłowie, w tym samym roku rozpoczęto budowę kościoła p.w. NMP zwanego również Mariackim. Kościół nawiedzały liczne pożary, najbardziej tragiczny okazał się mający miejsce w roku 1676, kiedy to od uderzenia pioruna spłonęło całe wnętrze kościoła wraz z wieżą. Od roku 1535 do zakończenia w roku 1945 działań wojennych, kościół należał do protestantów.